Hopp til hovedinnhold

← Tilbake til Nordkysten og lokalsamfunnene

Kultur, musikk og byliv

La Ceiba er en by der mye av livet foregår ute. Musikk fra butikker og biler, folk på fortauene, små matsteder, kirker, fotball, handel og samtaler fyller hverdagen. I mai blir dette enda tydeligere, når Feria Isidra og det store karnevalet gjør deler av byen til én lang folkefest.

Når hele byen går ut i gata

Feria Isidra er eldre enn selve karnevalet. La Prensa omtaler en feria i La Ceiba allerede i 1917, og i 1929 ble San Isidro Labrador formelt gjort til byens skytshelgen. Det første store karnevalet kom senere, i 1972.1

I dag glir de to tradisjonene naturlig over i hverandre. I ukene før hovedkarnevalet arrangeres mindre carnavalitos i bydeler og lokalsamfunn, med musikk, mat og aktiviteter. I 2024 ble det arrangert 19 slike feiringer rundt om i kommunen, blant annet i Corozal.2

Når hovedkvelden kommer, fylles sentrum av paradevogner, dansegrupper, artister, gateselgere og publikum. Folk kommer fra andre deler av Honduras og fra utlandet, mens restauranter, butikker, transport og hoteller får noen av årets travleste dager. For mange ceibeños er dette først og fremst en fest de har vokst opp med – ikke en turistattraksjon de står og ser på utenfra.

Hestparade under karnevalet i La Ceiba på Avenida San Isidro
Karnevalet i La Ceiba på Avenida San Isidro i 2011. Foto: Ramon Cerritos / Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

«La Novia de Honduras»

La Ceiba blir ofte kalt La Novia de Honduras – «Honduras’ brud». Kallenavnet brukes så ofte i lokal presse og ved byens store feiringer at det for mange nesten fungerer som et ekstra navn på byen.3

Vi har ikke funnet en sikker kilde som forteller nøyaktig hvem som brukte uttrykket først eller når det oppstod. Det er derfor mer naturlig å se det som et gammelt og innarbeidet kallenavn enn som en offisiell tittel. Sammen med uttrykk som «Ceibita, la bella» sier det likevel noe om stoltheten mange har for byen sin.4

Byen i toner

Musikken er vanskelig å skille fra bylivet. Den kommer fra busser og biler, butikker, barer, kirker, hjem og telefoner. Punta, parranda, salsa, merengue, bachata, reggaeton, gospel og internasjonal pop kan høres side om side. Under Feria Isidra og karnevalet blir dette lydbildet bare større.

La Ceiba ligger også tett på Garífuna-samfunn som Corozal og Sambo Creek. Språk, musikk og dans i Garífuna-kulturen er anerkjent av UNESCO som immateriell kulturarv.5 Trommer, sang og dans er levende tradisjoner med sin egen historie – langt eldre enn karnevalet og langt mer enn underholdning på en scene.

Garífuna-musikere spiller trommer og tradisjonell musikk i Trujillo i Honduras i desember 2018
Garífuna-musikere spiller tradisjonell musikk i Trujillo i Honduras, 7. desember 2018. Foto: Maria Pinel / Joint Task Force-Bravo / DVIDS, public domain.

Guillermo Anderson – musikk med røtter i La Ceiba

En av de tydeligste musikalske stemmene fra La Ceiba er Guillermo Anderson. Han ble født i byen og gjorde livet langs den karibiske kysten til en viktig del av musikken sin. På sitt eget nettsted beskrev han La Ceiba som en karibisk havneby omgitt av tropisk natur og kulturelt mangfold.6

I musikken blandet han blant annet Garífuna-rytmer som punta og parranda med reggae, salsa og andre karibiske uttrykk. Sangene handlet ofte om natur, kjærlighet, hverdagsliv, barn og steder i Honduras. «En Mi País» fikk en helt spesiell plass og blir ofte omtalt som en slags alternativ nasjonalsang.7

Anderson er ikke stemmen til hele La Ceiba, og Garífuna-musikken han lot seg inspirere av tilhører en langt større kulturhistorie enn én artist. Men han er en god inngang til å forstå hvordan byen, kysten og musikken henger sammen.

Mer enn karneval

Det er lett å møte La Ceiba gjennom bilder av palmer, paradevogner og fest. Men bylivet består like mye av vanlige dager: skole og arbeid, handel, en prat utenfor huset, mat på gata, musikk i bakgrunnen og familier som møtes. Karnevalet viser en side av byen på sitt mest høylytte. Hverdagen mellom festdagene forteller resten.

Referanser

  1. La Prensa, historikk om Feria Isidra og karnevalet: feria fra 1917, formalisering i 1929 og første Gran Carnaval i 1972.
  2. La Prensa, Feria Isidra og carnavalitos 2024.
  3. La Prensa, omtale av La Ceiba og kallenavnet «La Novia de Honduras», 2024.
  4. La Prensa, karnevalsomtale fra 2022, der både «Ceibita, la bella» og «La Novia de Honduras» brukes.
  5. UNESCO, Language, dance and music of the Garifuna, Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity.
  6. Guillermo Anderson, offisielt nettsted: La Ceiba, naturen og det kulturelle mangfoldet rundt byen.
  7. Guillermo Anderson, biografi: musikalske påvirkninger, punta, parranda og «En Mi País».